13 مرداد 1399 ساعت 21:52

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
رئیس کمیته اجتماعی شورای شهرتهران:

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهرتهران در بازدید از مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهرداری تهران با تاکید بر اهمیت و جایگاه مطالعه، تحقیق و برنامه ریزی در مباحث گسترده شهری گفت: یکی از مشکلات جدی مراکز تصمیم گیر و سیاست گذار کشور خلاء آمار، اعداد و ارقام واقعی است.

 فاطمه دانشور در این نشست با اشاره به اینکه در حوزه اجتماعی بدون آمار و اطلاعات نمی توان کار سیستمی انجام داد،گفت: به دلیل اهمیت جایگاه این مرکز و برای برقراری تعامل بیشتر بین کمیته اجتماعی و این مرکز بازدیدی از این حوزه صورت گرفت تا بتوانیم باهم اندیشی و هم افزایی، برنامه های راهبردی در جهت رفع مسائل اجتماعی تدوین کنیم.

دانشور افزود: خوشبختانه شورای شهر در دوره چهارم تعاملات خوبی را با دولت شروع کرده است تا از این طریق بتوان هم جایگاه شورا را ارتقاء داد و هم برای حل مسائل شهر جلوی کارهای موازی و هزینه های اضافه را گرفت.

وی درادامه با اشاره به اهمیت تحقیقات و آمار برای کار کردن در حوزه اجتماعی افزود:اکنون ما در کمیته اجتماعی شورا برای برنامه ریزی و حل معظلات اجتماعی با خلاء اطلاعات و آمار صحیح از شرایط موجود شهر مواجه هستیم که در این حوزه به کمک شما نیازمندیم.

دانشور افزود: متاسفانه در بسیاری از مواقع مدیران برای آنکه به کارها سرعت ببخشند و به جامعه پاسخی داده باشند بدون پشتوانه مطالعاتی ایده خود را قبل ازآنکه تبدیل به طرح شود اجرا می کنند، که متاسفانه اینگونه کار کردها جزء اتلاف منابع چیز دیگری به همراه نخواهد داشت  و بی اعتمادی مردم را سبب خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ما در کمیته اجتماعی شورا کارگروه های مختلفی تعریف کردیم تا مسائل و مشکلات را به صورت تخصصی بررسی کنیم ، پیش نیاز تمامی این بررسی ها، آمار و اعداد صحیح می باشد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه سخنان خود بررسی وضعیت اجتماعی در تهران را یکی از خواسته های اولویت دار این کمیته از مرکز مطالعات دانست.

وی همچنین با اشاره به گزارش معاونت اجتماعی شهرداری تهران درجلسه شورای شهر، گفت: دراین گزارش به مسئله حاشیه نشینی ،میزان تراکم و مهاجرپذیری مناطق شهری اشاره ای نشد و داشتن آمار میزان تراکم افراد مهاجر در محلات مختلف، با توجه به اینکه مناطق مهاجر پذیر آسیب های اجتماعی بالاتری دارند باعث برنامه ریزی و بودجه بندی دقیق و همچنین تحقق عدالت اجتماعی خواهد شد.

دانشور اضافه کرد: یکی دیگر از کارهای مهمی که مرکز مطالعات می تواند انجام دهد مطالعات تطبیقی کشورهای دیگر در برخورد با آسیب های اجتماعی است که مرکز مطالعات می تواند به عنوان نمونه ده کشور که از لحاظ فرهنگی - جغرافیایی به ما نزدیک هستند را از نظر چگونگی برخورد با آسیب مطالعه کنند که چگونه توانسته اند به نتیجه برسند.

وی همچنین در سخنان خودبه بحث تراکم معلولان و کم توانان اجتماعی در سطح مناطق اشاره کرد وگفت: بایداین موضوع بررسی شود که در کدام مناطق تراکم این افراد بیشتر است وچه کمک های می توان به آنها کرد و مطابق با این مطالعه بودجه لازم اختصاص پیدا کند نه اینکه یک بودجه به طور مساوی در تمام مناطق تقسیم شود که در آن صورت عدالت اجتماعی محقق نخواهد شد.

وی همچنین با اشاره به اینکه در اجرای برنامه های زیرساختی نیازمند الگو و مدل هستیم گفت: برای مثال اجرای جشنواره های روزانه کمک زیادی به شادی کودکان نمی کند چرا که شادی باید مستمر و پایدار باشد و با ارائه مدل و الگوی مطالعه شده باید زیرساخت های لازم را فراهم ساخت.

دانشور بااشاره به آپارتمانی شدن سبک زندگی ها در شهرتهران افزود: یکی از تحقیقاتی که می تواند به صورت آمار و عدد به ما کمک کند میزان اوقات فراغت خانم های خانه دار و چگونگی پر کردن این اوقات است چرا که اکثر این افراد بدلیل نبود فضای تفریح و مشکلات اقتصادی، به عنوان مادران جامعه دچار افسردگی می شوند که این در نهایت به نسل آینده آسیب می رساند.

دانشور همچنین بر تاثیرات مشکلات اقتصادی بر مسائل اجتماعی تاکید کرد و گفت: برنامه های اجتماعی باید در سیاست های کلان کشوری و شهری دیده شوند تا در برنامه های عملیاتی نیز به آنها پرداخته شود چرا که به زودی ،رویکرد ملی در کشور رفع معضلات و مسائل اجتماعی خواهد بود.

در ادامه دانشور از رئیس و معاونین مرکز مطالعات و برنامه ریزی خواست محدودیت ها و نیازها خود در این حوزه را به شورا اعلام کنند تا در جهت رفع آنها برنامه ریزی شود.

رئیس مرکز مطالعات شهرداری نیز در گزارشی کارکردها، فعالیت ها ، برنامه های و نیازهای این مرکز را اعلام کرد.

براساس این گزارش بابک نگاهداری، مشخص نبودن ماموریت های شهرداری در حوزه اجتماعی را یکی از مشکلات این مدیریت دانست و افزود: از شما می خواهیم تا در شورای شهر حدود ماموریت شهرداری در حوزه اجتماعی را تعریف کنید چرا که در بسیاری از مواقع شهرداری بامشکلات حقوقی مواجه می شود.

وی همچنین افزود: کافی نبودن اعتبارات، یکی دیگر از مشکلات این مرکز است چرا که طبق قانون 3 درصد از اعتبارات هر سازمان می بایستی به مطالعات و تحقیقات اختصاص داده شود که متاسفانه چنین قانونی اجرا نمی شود و بودجه این سازمان در سال گذشته تنها 10 میلیارد تومان بوده است که با این توصیف ما داریم از مدیریت مطالعات به پروژه مطالعاتی تبدیل می شویم.

در پایان مقرر شد تا مرکز مطالعات شهرداری تهران در تعاملات بیشتری با کمیته اجتماعی شورا در خصوص حوزه های مورد نیاز این کمیته تحقیق و پژوهش کند تا سیاستگذاری و استراتژی های مربوطه در حوزه مسائل اجتماعی با پشتوانه علمی – تحقیقی باشد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group