13 مرداد 1399 ساعت 21:56

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

فاطمه دانشور در نشست خبری نخستین همایش مسئولیت اجتماعی و اخلاق کسب و کار با اشاره به بررسی های انجام شده در خصوص مفهوم مسئولیت پذیری اجتماعی در میان فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی ایران گفت: ایران در مقایسه با سایر کشور های جهان در این خصوص عقب است به نحوی که در آمار اعلام شده در خصوص شاخص نیکوکاری در سال 2011 ایران از 153 کشور رتبه 91 را دارد.

وی با بیان اینکه ایران در این شاخص نسبت به سالهای قبل افت داشته است تصریح کرد: در حالی در سال 2011 ایران چنین رتبه ای را کسب می کند که در سال پیش از آن ایران در رتبه 80قرار گرفته بود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: این سیر نزول نگرانی هایی را هم در حوزه اقتصادی و هم برای جامعه ای که بیش از پیش به مفاهیم این چنینی برای رفع چالش ها و معضلات اجتماعی نیاز دارد، ایجاد می کند.

دانشور یکی از دلایل عقب بودن در خصوص مسئولیت پذیری اجتماعی نسبت به سایر کشورها را مربوط به سیاستگذاری دانست و گفت: یکی از کارهایی که کشورهای برای ارتقا سطح مسئولیت پذیری اجتماعی انجام می دهند موضوع سیاست گذاری های تشویقی برای بنگاههای اقتصادی است که به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کنند.

وی نخستین اقدام در این خصوص در کشور را مربوط به مصوبه یک ماه گذشته شورای شهر تهران دانست و تصریح کرد: بر اساس این مصوبه که شهرداری تهران موظف به پیاده سازی آن است امتیازی برای شرکت هایی که به مسئولیت پذیری اجتماعی خود عمل می کنند در نظر گرفته خواهد شد که در اولویت سپردن کارها قرار می گیرند.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه این موضوع به عنوان سیاستی تشویقی برای شرکت هایی است که با شهرداری تهران کار می کنند، اظهار داشت:امروز در کشور بنگاههای اقتصادی زیادی در حال فعالیت هستند که به نوعی ارتباط مستقیم ویا غیر مستقیم با شهرداری دارند و باز هم در شورای شهر می توان برای اینگونه شرکت ها امتیازهایی را در نظر گرفت.

دانشور در ادامه اعلام کرد: طرح جامع مسئولیت پذیری اجتماعی در سال 93 توسط کمیته اجتماعی شورای شهر تهران در دست تدوین است و پس از تهیه آن برای اجرا به شهرداری تهران ابلاغ می شود.

وی در ادامه از برگزاری همایش "مسئولیت اجتماعی و اخلاق کسب و کار" در روز دوشنبه 28 بهمن ماه سال 92 خبر داد و تصریح کرد: در این همایش که با همکاری شورای شهر تهران و اتاق بازرگانی ایران برگزار می شود موضوع مسئولیت پذیری اجتماعی مورد بررسی قرار می گیرد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران از برگزاری نشستی در شورای شهر تهران در خصوص مسئولیت پذیری اجتماعی خبر داد و گفت: در این نشست که با حضور آقای "راجش تیواری" به عنوان یکی از افرادی که در کشور هند در خصوص نهادینه سازی این موضوع تجربیات زیادی را داشته است، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، معاونین شهردار تهران و شهرداران مناطق 22 گانه شهر تهران موضوع انتقال تجربیات در این خصوص مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

دانشور همچنین در خصوص محور های همایش اظهار داشت : در این همایش لزوم سیاستگذاری حکومت در ترویج کسب و کار مسئولانه ،تقویت اخلاق کسب و کار در قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار ،نقش اتاق بازرگانی تقویت اخلاق کسب و کار و فرهنگ اقتصادی کشور و موضوع کسب و کار مسئولانه واخلاقی در کشور مورد بررسی قرار می گیرد.

وی با اشاره به بیانیه فعالان اقتصادی به رئیس جمهور پیش از آغاز به کار گفت: یکی از موضوعات این بیانه که با عنوان مطالبات بخش خصوصی از دولت موضوع اخلاق بود و اینکه باید بحث اخلاق به طور جدی مورد پیگیری قرار گیرد.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران اظهار داشت: خوشبختانه رئیس جمهور در دستوری که در خصوص ویژه خواری صادر کرد نشان داد که دولت نیز در حال گام برداشتن به سمت اخلاق مداری است.

دانشور با بیان اینکه موضوع اخلاق یکی از موضوعاتی مورد بحث در مسئولیت پذیری اجتماعی است، تصریح کرد: با حرکت شرکت ها در خصوص مسئولیت پذیری اجتماعی یک بنگاه اقتصادی خود و کارکنانش را موظف به اخلاق مداری می کند؛  کشورهایی که  به موضوع سیاستگذاری در این خصوص پرداخته اند سبب شده است که کل کشور در مباحث اخلاقی تقویت شود.

وی بر لزوم مشارکت اجتماعی بنگاههای اقتصادی کشور  تاکید کرد و گفت: امروز در کشور چالش های اجتماعی و معضلات اجتماعی روندی رو به افزایش دارد و در جهان برای مقابله با این موضوع از مشارکت سازمانهای مردم نهاد و بنگاههای اقتصادی استفاده می شود.

رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره برخی نمونه های موفق در کشورهای حاشیه ایران اظهار داشت: آمارها نشان می دهد که مشارکت های اینگونه بنگاههای اقتصادی تاثیر موثری در بهبود این شرایط دارد.

دانشور با بیان اینکه تعداد شرکت هایی که در ایران به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کنند به 10 عدد هم نمی رسد گفت: اینکه موضوع مسئولیت پذیری اجتماعی در استراتژی  شرکت ها قرار گیرد هنوز فراگیر نشده و این اتفاق رخ نداده است که باید به سمت گام برداشت.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group