13 مرداد 1399 ساعت 21:58

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

 سمینار مسئولیت پذیری اجتماعی شرکت ها و اخلاق کسب و کار با حضور فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ، آقای خسرو تاج قائم مقام وزیر بازرگانی ،آقای صلاحی معاون شهردار تهران آقای شافعی رییس اتاق بازرگانی ،دکتر مشایخی عضو هیات علمی دانشگاه شریف ،خانم پیروز بخت ریاست سازمان ملی استاندارد و جمعی از فعالان اقتصادی در اتاق بازرگانی با هدف لزوم مسئولیت پذیری اجتماعی در فعالیت های اقتصادی و تجاری برگزار شد.

فاطمه دانشور در ابتدای این سمنار با بیان برخی اقدامات بین المللی در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی  گفت: امروزه در دنیا بسیاری از فعالیت ها در راستا تقید مسئولیت پذیری اجتماعی شکل می گیرد همچنانکه نامگذاري سال مسئوليت اجتماعي در اتحاديه اروپا، ایجاد مرکز مسئولیت اجتماعی شرکتی در اتحادیه اروپا، اجباری کردن درج اثرات اجتماعي و زيست ـ محيطي فعاليت‌ها در گزارش سالانه، تاسیس دانشکده مسئولیت اجتماعی شرکتی در هند ، دانمارک انگلستان، ایجاد شاخص های مسئولیت اجتماعی در بازار های بورس، تشکیل دپارتمانها و کمیته های مسئولیت اجتماعی شرکتی در بنگاههای اقتصادی، اجباری کردن رعایت الزامات حاکمیت شرکتی و نظام بنگاه داری در شرکتهای بورسی اکثر کشورهای دنیا، تدوین استاندارد بین المللی ایزو26000 از جمله اقداماتی بوده که در این زمینه انجام شده است.

وی ادامه داد:  این در حالی است که امروزه کشور ما 4 میلیون کودک باز مانده از تحصیل و 2.2  میلیون معتاد دارد، 40 درصد از جمعیت کشور زیر خط مطلق فقر قرار دارند و ایران رتبه 1 فرار مغزها در میان 91 کشور جهان را دارا است به طوریکه سالانه حدود 180 هزار نخبه  از ایران خارج  و هزینه ای دو برابر بودجه کل کشور تحمیل می شود. این در شرایطی است که  بحران آب،آلودگی هوا و خاک در کشور حیات ساکنان را به خطر انداخته است. در چنین وضعیتی وضع سیاست های تشویقی و نیز قوانین الزام آور در راستای مسئولیت پذیری اجتماعی می تواند راه برون رفت از چنین بحران هایی باشد.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: گرچه اعتقاد ما بر این است که الزام مسئولیتن های اجتماتعی تنها با دستور العمل های اداری محقق نمی شود بلکه با اجماع نخبگان و شهروندان پرسشگرو مسئول است که می توان نسبت به آن امید داشت.

رییس کمیسیون اخلاق  کسب و کار در اتاق بازرگانی با اشاره به مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکتی ابراز کرد: اینکه ما چگونه می توانیم از طریق کسب و کار مسئولانه ثروت ایجاد کنیم و کسب و کار خود را توسعه دهیم مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکتی است که شامل ابعاد 5 گانه ای شامل بعد مسئولیت اجتماعی در رهبری، بعد مسئولیتهای بازار و صنعت، بعد مسئولیت اجتماعی در جامعه،  بعد مسئولیتهای محیط کار و بعد مسئولیتهای زیست محیطی می شود. توجه به این ابعاد می تواند در نهادینه شدن مسئولیت پذیری اجتماعی در شرکت ها موثر واقع شود.

وی با اشاره به تعریف مسئولیت اجتماعی بیان کرد : مسئولیت سازمان در قبال تاثیراتی که تصمیماتش و فعالیت هایش بر جامعه و محیط زیست دارند، از طریق رفتاری شفاف و اخلاقی که در توسعه پایدار سهیم بوده و سلامت و رفاه اجتماعی را در بر می گیرد تعریف می شود که باید با رعایت اصول مسئولیت های اجتماعی همراه باشد.

دانشور همچنین به تشریح اصول مسئولیت اجتماعی پرداخت و عنوان کرد: پاسخگوئی، شفافیت، رفتار اخلاقی، احترام برای منافع ذینفعان، احترام به اجرای قانون، احترام به هنجارهای رفتاری بین المللی، احترام به حقوق بشر از جمله اصول هفت گانه ای است که باید در نهادینه شدن مسئولیت اجتماعی رعایت کرد.

وی با بیان اینکه امروزه کارکنان شهرداری احساس رضایت ندارند افزود: یکی از اضلاع  مسئولیت پذیری اجتماعی توجه به کارکنان و استفاده از ظرفیت های آنان است. امروزه با توجه به اینکه افراد تحصیلکرده و با دانشی در شهرداری تهران حضور دارند اما باید گفت که بیشتر این افراد احساس رضایت ندارند چرا که بر این باورند آنچنانکه باید از ظرفیت و دانش آنان استفاده نمی شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران همچنین بر لزوم قانونی شدن مسئولیت پذیری اجتماعی تاکید کرد و یاد آور شد: در حال حاضر مسئولیت پذیری اجتماعی در شورا تصویب شده و شهرداری را مقید کردیم که این امر را برای شرکت های طرف قررداد با اجرای سیاست های تشویقی الزمی کند و امیدواریم این امر در مجلس شورای اسلامی نیز به ثمر برسد.

وی در خاتمه با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی یک استراتژی است نه ابزاری برای امور خیریه گفت:مسئولیت اجتماعی به معنای این است که چگونه یک سازمان کسب و کار خود را اداره می کند، مسئولیت اجتماعی حرکت از ناکارآمدی را به سمت مدیریت اثربخش مبانی مالی، اجتماعی، و بوم شناختی سازمان امکان پذیر می نماید، مسئولیت اجتماعی کسب درآمد از طریق شهروندی خوب شرکت، و پیاده سازی این رویکرد استراتژیک در کسب و کار می باشد.

در ادامه این سمینار مهندس خسرو تاج قائم مقام وزیر بازرگانی در طی سخنانی بر لزوم قانونی بودن مسئولیت های اجتماعی تاکید کرد خاطرنشان ساخت: تا زمانی که مسئولیت اجتماعی در آیین نامه ها ،مقررات و ضوابط کسب و کار اجتماعی گنجانده نشود نمی توان به نهادینه شدن آن امیدوار بود.

همچنین در این سمینار دکتر مشایخی عضو هیات علمی دانشگاه شریف بر لزوم عملگرایی شرکت ها بر ارزش هایی که به آن باور دارند تاکید کرد و گفت: هویت ارزشی ،عاطفه سازمانی ،توسعه انسانی پایدار ، رقابت اخلاقی در سایه عمل به ارزش هایی محقق می شود که شرکت ها و سازمان ها به آن باور دارند. گرچه امروزه بسیاری تنها به سر دادن شعار بسنده کنند اما اگر این شعار ها جز باور های ما باشد به طور حتم می تواند افزایش راندمان کاری را موجب شود حتی اگر در قوانین کار هم به آن اشاره نشده باشد.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group