13 مرداد 1399 ساعت 22:06

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اعتیاد یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی است و جزو چهار بحران و مسائل حاد جهانی محسوب می شود، که متاسفانه با تلاش های بی وقفه و دلسوزانه مبارزان با این مسئله اجتماعی، تا کنون نه تنها از آمار استفاده کنندگان از این مواد مخرب کاسته نشده است بلکه هر روز به آمار معتادین جهان افزوده می شود.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اعتیاد یکی از بزرگترین آسیب های اجتماعی است و جزو چهار بحران و مسائل حاد جهانی محسوب می شود، که متاسفانه با تلاش های بی وقفه و دلسوزانه مبارزان با این مسئله اجتماعی، تا کنون نه تنها از آمار استفاده کنندگان از این مواد مخرب کاسته نشده است بلکه هر روز به آمار معتادین جهان افزوده می شود.

 فاطمه دانشور رییس کمیته اجتماعی شورا طی بازدید از کارخانه تولیدی تشک که توسط یک کارتن خواب بهبود یافته اداره می شود گفت: با افرادی که آسیب دیدگان اجتماعی هستند نباید برخورد قهری داشت، در جامعه امروز باید زمینه ای فراهم شود تا افراد آسیب دیده و طرد شده از سوی جامعه به صحنه زندگی بازگردند که این امر نمونه بارز و عینی عمل به مسئولیت اجتماعی است.

 وی در ادامه گفت: دیدن نمونه های موفق اینچنینی امید را در دل همه ما زنده می کند که می توان کاری کرد. امام راحل فرموده اند نجات یک معتاد، نجات اجتماع است.

صحبت از یک بازدید ساده از کارخانه تشک سازی در چهاردانگه بود اما هر چه به کارخانه نزدیک تر می شدیم و از چگونگی تشکیل راه اندازی آن مطلع ،بیشتر پی می بردیم که این یک بازدید عادی نیست. تعجب ما آن زمان بیشتر شد که فهمیدیم صاحب کارخانه روزی خود یک کارتن خواب بوده و امروز او یک کارآفرین موفق و مسئول است که  نزدیک به 400 کارتن خواب و معتاد بهبود یافته را در این کارخانه مشغول به کار کرده است.

وقتی وارد کارخانه شدیم اولین صحنه ای که نظرمان را جلب می کرد تلاش بی وقفه کارگران با علاقه و انگیزه ای بود ،گویی این کارگران هیچ گاه در ورطه نابوید زندگی قرار نداشته اند. معتاد ،کارتن خواب ،بیمار روانی ،افرادی که به واسطه غوطه خوردن در گرداب اعتیاد حتی به کابل دزدی از دکل های برق روی آورده بودند ،آری امروز این افراد به سان کارگران زحمت کشی بودند که در های زندگی یک به یک به روی آنان باز شده بود. بازگشت همسران و فرزندانشان به کانون  خانواده و اشک پدر و مادری  که روزی به خاطر مصرف مواد مخدر بر زمین می ریخت و امروز تبدیل به اشک شوق آنان از بازگشت فرزندشان به زندگی ریخته می شود. کارخانه ای که امروز توانسته پاسخگوی نیاز بازار داخلی باشد و حتی محصولاتش را صادر کند.

کارخانه ای که برای کارگران خود حسینیه ،باشگاه مجهز ورزشی دارد و در این فضا است که افراد در بازگشت به زندگی امیدوار می شوند.

فاطمه دانشور در پایان این بازدید با تاکید بر حمایت از چنین اقداماتی گفت: پدیده هایی مانند کارتن خوابی و یا اعتیاد که نمونه های عینی آسب های اجتماعی هستند در سال های اخیر رو به گسترش نهاده و امروز باید گفت تلاش افرادی مانند این کارآفرین زحمتکش می تواند نقشه راهی باشد تا فعالان اجتماعی و اقتصادی بتوانند در کاهش اسیب های اجتماعی از آن پیروی کنند. باید به این قهرمان مسئول بخاطر خلق این همه افتخار نشان ملی تعهد و خدمت به ملت را اعطا کرد.

وی ادامه داد : این روش و متد که ما در این کارخانه شاهد آن هستیم باید ثبت و نگارش شود و در اختیار علاقمندان و فعالین اجتماعی قرار گیرد.

رییس کمیته اجتماعی با اشاره به احساس مسئولیت اجتماعی این کارآفرین ابراز کرد : اقدام مدیر این کارخانه نمونه بارز عمل به مسئولیت اجتماعی است و باید تلاش نمود چنین افرادی به عنوان یک الگو اجرایی و موفق  معرفی شود حال آنکه بسیاری از مسئولان و تشکل ها راه حل برخورد با افراد آسیب دیده اجتماعی  را در همایش ها و کنفرانس ها دنبال می کنند و با سعی و خطای بسیاری هم روبرو می شوند. این قهرمان بهترین متد و روش ساماندهی بهبود یافتگان را در عمل به تماشا گذاشته است، لذا این روش باید ترویج یافته و سازمان رفاه خدمات شهری شهرداری این الگو را اشاعه دهد.

دانشور همچنین تصریح کرد : نیاز زندانیان آزاد شده ،بی خانمان ها ،معتادین بهبودیافته این است که امید به بازگشت به زندگی را در آنان ایجاد کنیم و با فرهنگ سازی زمینه پذیرش اجتماعی این افراد را در جامعه بالا ببریم.

وی با اشاره به اینکه ادامه وتوسعه چنین اقداماتی می تواند زمینه  بروز بزه های اجتماعی را کاهش دهد، گفت : حمایت از چنین اقداماتی و نیز شناسایی افراد با انگیزه و نخبه از بین همین کارگران سبب خواهد شد تا کار آفرینان دیگری به وجود آیند که خود زمینه اشتغال ده ها زندانی آزاد شده یا بی خانمان یا معتادین بهبود یافته را فراهم آورد . امروز این فرد بهبود یافته یک کار آفرین است و فردا 10 کار آفرین دیگر به مانند خود می تواند تعلیم دهد. این امر نیاز مند حمایت از سوی نهاد هایی نظیر شهرداری ،شورای شهر و مسئولان دولتی است که زمینه را برای گسترش چنین اقداماتی فراهم کنند و با قرار دادن مشوق هایی برای کارآفرینان زمینه اشتغالزایی بهبود یافتگان از آسیب های اجتماعی را فراهم آورند.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group