31 تیر 1398 ساعت 19:32

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
در یکصد و دهمین جلسه شورا تصویب شد:

شهرداری تهران مکلف شد تا ظرف مدت سه ماه لایحه نظام نامه و برنامه عملیاتی مسئولیت پذیری اجتماعی سازمان ها و بنگاههای اقتصادی شهر تهران را به شورای اسلامی شهر تهران ارائه کند.

فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران راجع به دلایل ارائه این طرح توضیح داد وگفت: به استناد ماده 97 برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران این طرح ارائه شده است چرا که مسئولیت پذیری اجتماعی یک مفهوم مدیریتی است که در دنیا در حال اجرا است، در صورتی که این وظیفه در شهرداری تهران نیز اجرا شود برای اولین بار است که در ایران محقق خواهد شد.
دانشور افزود: با توجه به گستردگی جغرافیایی و جمعیتی شهر تهران و قابلیت اقدامی که مفهوم «مسئولیت پذیری اجتماعی» در حوزه¬های مختلف و ایجاد بهره¬وری و اثر بخشی در فرایند امور سازمان¬های مختلف، در مأموریت¬هایی مانند آموزش و پرورش، ورزش، هنر، فرهنگ، رفاه اجتماعی، فقرزدایی، سهیم کردن جامعه در بهره¬وری اقتصادی و ارتقای کیفیت خدمات دارد، این طرح ارائه شده است.
براساس ماده واحده این طرح، شهرداری تهران موظف شد تا در راستای مسئولیت¬پذیری اجتماعی بخش خصوصی و بنگاه¬های اقتصادی به منظور کاهش سوء اثرات اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی مرتبط با فعالیت¬های شهری، آنان را برای همکاری و سرمایه¬گذاری در طرح¬های کاهش آسیب¬های اجتماعی  و برای ارائه خدمات عمومی و همکاری در توسعه زیر ساخت های شهری تشویق کند.

رضا تقی¬پور سخنگوی شورای شهر تهران ضمن تأیید کلیات این طرح، پیشنهاد داد: سازمان¬های دولتی و غیردولتی، حذف شود چرا که سمن¬ها به عنوان نهادهای غیردولتی در برنامه¬های خود این موضوع  را دنبال می کنند بنابراین بهتر است بحث سمن ها را تفکیک کنیم.

محمد حقانی رئیس کمیته خدمات شهری شورای شهر تهران نیز در تأیید این طرح گفت: سازمان¬ها، نهادها و بنگاه های اقتصادی زیادی در سطح شهر تهران وجود دارند که از خدمات مدیریت شهری استفاده می کنند اما در اداره شهر نقش چشم گیری ندارند.

وی ادامه داد: به طور رسمی 400 هزار صنف در سطح شهر تهران وجود دارد که اعلام آمادگی کردند تا بتوانند نقش پررنگی در اداره شهر داشتند باشند. بنابراین با تصویب این طرح نقش این اصناف از نظر مالی و اقتصادی می تواند تأثیرگذار باشد.

محمد سالاری رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورا نیز ضمن تأیید طرح مذکور، گفت: این یکی از دستورات مهم شورای چهارم است که پیشنهاد می کنم با توجه به اهمیت موضوع، طرح الزام  به گونه ای باشد که اقدامات  نوشتاری، نظارتی، تدوینی و تنظیم مقررات منتج به عملیاتی شدن طرح شود چرا که اگر عملیات تدوین نشود در حد شعار باقی خواهد ماند.

غلامرضا انصاری عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز در جریان بررسی این طرح با اشاره به اینکه کلیات طرح، جامع، علمی و ضرروی است اظهار داشت: مدیریت در بخش اجتماعی جنبه علمی و تخصصی گرفته است و با این طرح بخش قابل توجهی از چالش ها نیز ساماندهی خواهد شد. پیشنهاد می دهم این طرح ه به صورت فراگیر اجرایی شود چرا که در نشاط اجتماعی ظرفیتی را دارا هستیم که در مجموعه مدیریت شهری باید از آن استفاده کنیم.

در پایان فاطمه دانشور رئیس کمیته اجتماعی شورا تاکید کرد: زمانی که یک فوریت این طرح به تصویب رسید، بازتاب خوبی در وزارتخانه ها داشت و آنها استقبال زیادی از این طرح کردند. در پایان این طرح با اصلاحاتی به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group