31 تیر 1398 ساعت 19:26

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور

اصرار دارد تا کارآفرین بنمامیمش تا ثروتمند یا عضو شورای شهر، فاطمه دانشور که پوششی متفاوت نسبت به دیگر اعضای زن شورای شهر دارد

اصرار دارد تا کارآفرین بنمامیمش تا ثروتمند یا عضو شورای شهر، فاطمه دانشور که پوششی متفاوت نسبت به دیگر اعضای زن شورای شهر دارد، طور جدی فعالیتهای اقتصادی و البته خیریه ای را دنبال می کند و شاید به همین دلیل باشد که تحت هیچ شرایطی نمی تواند با اعمال محدودیت برای زنان و تفکیک جنسیتی کنار بیاید. او که در شورای شهر به صراحت لهجه معروف است با گفتن اینکه " شایستگی را فدای جنسیت کردن اتفاقی است که با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست. به همین دلیل لازم است بگویم که مسئولین ما چه آقای قالیباف یا چهره های دیگر با در نظر گرفتن جایگاه مهمی که در آن قرار دارند، باید سنحیده تر صحبت کنند و قبل از حرفی بزنند، ببینند که آیا چیزی که می خواهند بگویند، منطقی است یا نه." نشان می دهد که "حضور زنان در عرصه های مختلف" بایدی می داند که باید همه به آن احترام بگذارند.

فاطمه دانشور با تاکید به اینکه شایستگی نباید فدای جنسیت شود ، به پرسشهای تلفنیِ تماشاگران امروز پاسخ داد:

*شما به خاطر جلسات متعددی که دارید، قرار مصاحبه را به ساعت 11 شب گذاشتید. این در حالی است که این روزها تحرکاتِ محدود کردن زنان بیشتر شده است. مشخصا شهردار تهران از پشت تریبون نماز جمعه گفتند که صلاح نیست ساعت حضور زنان در فضای کار زیاد باشد.

باید دید منطق ایشان از بابت طرح این کلام چیست، اگر منظورشان فقط کارمندانی هستند که فقط موظف به هشت ساعت کار در روز هستند که و صاحب خانواده هستند، شاید بهتر است که کاهش ساعتِ کاری را درنظر بگیریم. جالب است بدانید که همسر ایشان هم که فعال اجتماعی هستند شاید در روز 20 ساعت هم کار می کند.

*به هرحال برخی اینطور عنوان می کنند که همجواری زنان و مردان به صلاح نیست.

چنین تفکری پذیرفتنی نیست. به هر حال قطعا زنان خود را پایبند به آموزه های دینی و اصول اخلاقی پایبند هستند و دقیقا به همین دلیل می توان گفت که شایستگی حضور در عرصه های محتلف را دارند. واقعا دلیلی ندارد که فکر کنیم حضور زنان در جمع هایی که مردان زیادی هستند، مشکل زا است. به عنوان مثال در جلسات اتاق بازرگانی همیشه حدود 300 مرد شرکت دارند و تعداد زنان 2 یا سه نفر هست و گمان نمی کنم تا حالا مشکلی به وجود آمده است. انفاقا حضور من و 2 دو زن دیگر نشان می دهد که زنان هم می توانند پا به پای مردان کار کنند و در تصمیم گیری های مهم تاثیرگذار باشند. شایستگی را فدای جنسیت کردن اتفاقی است که با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست. به همین دلیل لازم است بگویم که مسئولین ما چه آقای قالیباف یا چهره های دیگر با در نظر گرفتن جایگاه مهمی که در آن قرار دارند، باید سنحیده تر صحبت کنند و قبل از حرفی بزنند، ببینند که آیا چیزی که می خواهند بگویند، منطقی است یا نه.

*تلاش برای اعمالِ محدودیت برای زنان فراتر از اظهارنظر افراد است و به نظر می رسد تفکری است که گروهی به طور جدی دنبال تزریق کردنش به جامعه هستند.

شما اطمینان داشته باشید که هیچ کس، تحت هیچ شرایطی نمی تواند از نفش آفرینی زنان جلوگیری کند. زنان خیلی وقت است که تاثیرگذاری خودشان را در جامعه نهادینه کرده اند.

*اما همچنان گروهی اشتغال زنان را تهدیدی برای بنیان خانواده تلقی می کنند.

این حرف از آن حرفهایی است که نباید زده شود. من به شخصا به عنوان زنی که کارهای فشرده ای دارم، آگاه هستم که خانواده از چه اهمیتی برخوردار است و اولین و مهمترین نقش خودم را حفظ خانواده می دانم و اگر هزارتا کار مثبت انجام بدهم و نتوانم همسر و فرزندانم را راضی کنم، نمی توانم خودم را فردی موفق بدانم. تاکید می کنم که خانواده نسبت به همه چیز اولویت دارد. البته ممکن است همه زنان متاهل نباشند و عده ای هم ترجیحشان این باشد که مجرد بمانند تا بتوانند حضوری چشمگیرتر در عرصه هایی که به آن علاقه مند هستند، داشته باشند.

*خب! یکی از دغدغه های گروهی که محدود کردن زنان را هدف می دانند، مجرد ماندن دختران است.

طبق نظرسنجی های به عمل آمده تمایل پسران نسبت به تشکیل خانواده به مراتب کمتر از دخترها است. چون در شریعت و عرفِ جامعه ما مسئولیت اداره خانواده به عهده مرد است و طبیعی است که با نگاهی به درآمد خود و تورم 200 درصدی به ازدواج فکر نکنند. البته آنها به همین دلیل هم ترجیحشان انتخاب همسری شاغل است. پس باید اینطور نتیجه گیری کنیم که ازدواج نکردن زنان ربطی به حضورشان درعرصه های مختلف فعالیتی ندارد، بلکه ریشه در مشکلات معیشتی جامعه دارد. ازدواج نکردن و بالا رفتن آمار طلاق و آسیبهای اجتماعی دیگر با جدا سازی زنان و مردان حل نمی شود، بلکه با کنترل تورم و مدیریت صحیح تصمیم گیران رده بالا در تصمیم هایشان قابل برطرف است.

*پس قویا معتقدید که کار کردن زنان با پایبندی به خانواده منافات ندارد.

خب! من همزمان مشغول تجارت هستم، در شورای شهر هم دغدغه های  اجتماعی را هم پیگیری می کنم و هم نماینده بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ام و  همچنین موسسه خیریه ای را هم اداره می کنم و از اینها مهمتر، خانواده خوبی دارم و 4 فرزندم را به طور اصلح تربیت و بزرگ کرده ام و به همین دلیل احساس خوشبختی می کنم برخلاف اظهرنظرهایی که می شود، بنیان خانواده ام سست نشده است.

*چه شد که به فکر حضور در انتخابات شورای شهر افتادید، شهرت یا خدمت؟

شهرت؟! نه، اصلا. من به دلیل نوغ فعالیتهایی که در موسسه خیریه ام انجام می دادم با انواع آسیبهای اجتماعی از جمله کودکان بد سرپرست و خیابانی آشنا شدم و به این نتیجه رسیدم که تصمیم گیران به طور جدی برنامه ریزی نمی کنند و این شد که تصمیم گرفتم تا با شرکت در انتخابات خودم به عنوان تصمیم گیر، تصمیم هایی جدی برای حل معضلات بگیرم.

*چطور شد که رای آوردید؟ به هرحال شما چهره شناخته شده ای نبودید.

ببینید! فعالیتهای اجتماعی گسترده ای در موسسه خیریه ام و تشکلهای مختلف انجام داده بودم و جمعیت زیادی مرا می شناختند. در ضمن من در لیست اصلاح طلبان بودم که همین موضوع تاثیر زیادی در انتخاب شدنم توسط مردم تهران داشت.

*حتما می دانید که به یکی از چهره های خاص شورا تبدیل شده اید؟

چهره خاص! چطور؟

*همین رنگ های روشنی که در پوششتان استفاده می کنید و همچنین صراحت در اظهار نظر.

واقعا جالب است که این همه درباره رنگ لباس من صحبت می کنند. من در پوشش همه بایدها و نبایدهای مرسوم را رعایت می کنم و ایرادی نمی بینم. در ضمن ما نباید حلال خدا را حرام و حرام خدا را حلال کنیم. خداوند به بندگانش توصیه کرده است که از نعمتهایش استفاده کنند و اصراف نکنند. رنگهای متنوع یکی از نعمتهای است که خدا به ما داده است و ما این حق را داریم که از آنها استفاده کنیم. من به هم همیشه همین دلیل از رنگ روشن استفاده می کنم.

*کسی ایراد نگرفته است. اما به هرحال استفاده از رنگهای روشن برای جلسات رسمی اتفاقی است که کمتر مشاهده می شود.

من برای پوشیدن این لباسهایی با رنگهای روشن هیچ مشکلی ندارم.

*البته عده ای هستند که اصولا محالف به کار بردن رنگ شاد هستند، حالا در هر جایی و مکانی.

ترجیح می دهم درباره آنها و مخالفتشان چیزی نگویم.

*شورای سومِ تهران شاهد حضور سه طیف سیاسیون، ورزشگاران و چهره هایی چون شما هست. با کدام گروه راحتترید؟

این تقسیم بندی را صحیح نمی دانم. همه اعضای شورای شهر در تلاشند تا به سهم خود در شکوفایی شهر و همچنین آسایش شهروندان موثر باشند. شما در شرایطی شورا به سه دسته تقسیم کردید که همه با هم هستند و اصولگرایان و اصلاح طلبان همنشینی مطلوبی با هم دارند.

*البته در خلال انتخاب شهردار تهران اختلاف و حتی چالش هایی جدی مشاهده شد.

از آن روز خیلی گذشته است. من درباره انتخاب شهردار چیزی نمی گویم و خواهش می کنم شما هم چیزی نپرسید.

*از فعالیتتان در سالِ اولِ حضور در ساختمان خیابان بهشت راضی هستید؟

اگر اغراق نباشد، بله.

*مشخصا از کدام یک از کارهایتان رضایت کامل دارید؟

درباره مساله آسیبهای اجتماعی حضورم پررنگ و جدی بود و توانستم درباره پدیده های چون کودکان کار حساس سازی کنم و همچنین مراکزی برای حمایت از آنان در حال ساخت می باشد (10 مرکز ) که به هر حال باید گفت با توجه به وضعیت این کودکان اتفاق بسیار مثبتی بود.

*کاری هست که نتوانستید آنطور که دوست داشتید، پیگیری اش کنید.

بله. خیلی دنبال این هستم تا با سامان دادن به مراکز نگهداری از معتادین سر و سامانی درست و حسابی بدهیم که متاسفانه تا به امروز آنطور که می خواستم، نشده است. همچنین مرکزی برای معتادین کودک و نوجوان در حال احداث است که اولین نمونه در کشور است. البته آرزویم روزی است که هیچ معتادی در کشور نداشته باشیم تا به کارهای اینچنینی نیازی پیدا نکنیم.

*زندکی تان بعد از شورا تغییر کرده است؟

نه. به لحاظ کاری و فعالیت اقتصادی با جانشین پروری کاری کرده ام که جای خالی ام احساس نشود. در زندگی خصوصی هم همچون همیشه طوری وقتم را مدیریت می کنم که کوچکترین خللی به نقش همسر و مادری ام وارد نشود.

*می توانم بپرسم همسرتان چکاره هستند و واکنششان به حضور شما در عرصه های مختلف چطور است؟

همسرم بازرگان هستند و در بازار فولاد مشغول هستند. ایشان یکی از اصلی  ترین مشاوران من هستند و هر حمایتی که لازم بوده است را در مقام یک همراه انجام داده اند.

*همسرتان پولدارتر هست یا شما؟

مگر من پولدارم؟

*نیستید؟

این را شما خبرنگاران می گویید. من خودم را نه یک پولدار، بلکه یک کارآفرین می دانم. واقعا نمی دانم چرا سعی می شود نسبت به فعالیت زنان اینطوری واکنش نشان داده شود. ما مسلمانیم و دین اسلام به هیچ وچه ضد ثروت نیست. الگوی خودِ من حضرت خدیجه است که ثروتمند بود و با ثروتش به اسلام خدمت کرد. من هم اگر امکانِ مالی یا امکانات دیگری دارم، سعی می کنم تا آنها برای کارآفرینی بهره بگیرم و دقیقا به همین دلیل است که خودم را کارآفرین می نامم نه ثروتمند.

*ثروتمند بودن اشکالی دارد که همه از این عنوان دوری می کنند؟

نه. چه اشکالی دارد؟ اصلا مگر در تاریخ حضرت سلیمان را با ثروتش نمی شناسند. متاسفانه در کشور ما هر کس به لحاظ مالی وضعیت خوبی داشته باشد انگاری که کار زشتی انجام داده است یا مرتکب خلافی شده است.

*این ذهنیت شاید به این دلیل است که مردم گوششان پر از اختلاسهای چند هزار میلیاردیِ ثروتمندان مشهوری مثل بابک زنجانی و بقیه است.

نمی دانم. من در طول عمرم یک میلیارد وام گرفتم که آن را تمام و کمال تسویه کردم. البته وام را در چارچوب قوانین گرفتم نه رانت و ....

*یک میلیارد پول کمی است؟

برای کسی که وام گرفته است تا کارخانه ای 10 میلیاردی افتتاح کند، پول زیادی نیست. یادتان باشد که با یک میلیارد الان می توان در یکی از محله های متوسط تهرات یک دستگاه آپارتمان خرید.

*پرسشهای ما تمام شد. سختی، حرفی یا حدیثی مانده است؟   

به همه آنهایی که نگران حضور زنان در جامعه هستند باید گفت که ما زنان هم مثل شما مسلمانیم و حد و حدودمان را می دانیم. پس بهتر است که نگرانی های جدی تر را پیگری کنند.

 

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group