26 خرداد 1398 ساعت 01:03

آشنایی با فاطمه دانشور

فاطمه دانشور کارآفرین ایرانی

فاطمه دانشور (متولد ۱۳۵۳)، کارآفرین و تاجر ایرانی و از اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دوره چهارم و عضو اتاق بازرگانی, صنایع, معادن و کشاورزی است. وی کارشناس مدیریت بیمارستانی و کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران است.
مدیرعامل سیاحان سپهر آسیا و بنیانگذار موسسه نیکوکاری مهرآفرین پناه عصر حامی زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست کودکان کار و خیابان و بازمانده از تحصیل و نوزادان مادران معتاد و... می باشد.

فاطمه دانشور
فاطمه دانشور مهرآفرین

زندگی من

خواستنی که توانستن شد

امروز خیلیها از من میپرسند عامل موفقیتت چه بود؟ به آنها میگویم که موفقیت من به عوامل متعددی بستگی داشت؛ یکی از این عوامل افراد موثری بودند که در مسیر زندگیام قرار گرفتند و به کمك آنها مسیرهایی به رویم گشوده شد . این نکته همواره برای من عجیب و سوال برانگیز است، زیرا همیشه در کتابها خوانده بودم که شما به اهدافی میرسید که آنها را در ذهنتان تکرار کردهاید. اما من به اهدافی بسیار فراتر از آنچه نوشته بودم رسیدم...

فاطمه دانشور
معظلات اجتماعی باید مطرح شوند، تا حل گردند.

رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بهترین راه پیشگیری از معضلات اجتماعی تغییر نگاه مسئولان به این پدیده ها است، گفت: تا زمانی که این معضلات در دستگاه های تصمیم گیرنده و سیاست گذار به درستی مطرح نشوند، نمی توان امیدی به حل آن داشت.

فاطمه دانشور از مرکز آسیب سرای وصال بازدید کرد. این مرکز از زیر مجموعه های «موسسه نیکوکاری طلوع بی نشان ها» می باشد که با هدف باز گرداندن افراد طرد شده از جامعه نظیر کارتن خواب ها و معتادین شکل گرفته است. در مرکز آسیب سرای وصال برای این افراد سرپناه ایجاد شده و آنان تحت آموزش برای اشتغال قرار می گیرند و به طور مستقیم محصولات آنان در بازارچه واقع در همان مرکز به فروش می رسد. این مرکز توانسته از این روش تعداد بسیاری از معتادین و کارتن خواب ها را به دل جامعه بازگرداند. کفاشی ، نقاشی، خیاطی و  ساخت صنایع دستی از جمله فعالیت هایی است که در این مرکز افراد به آن اشتغال دارند. نکته ی  قابل توجه در این مرکز، فعالیت فرهنگی مددیاران اجتماعی بود؛ به گونه ای که یکی از این مددیاران به نام شاپور .الف 104 عنوان کتاب تنها در موضوع اعتیاد به چاپ رسانده و نقش بسزایی در آشنایی افراد این مرکز با پدیده شوم اعتیاد و چگونگی بازپروری آنان داشته است.
فاطمه دانشور در این بازدید گفت: رویکرد این موسسه قابل ارزش نهادن است، چرا که هدف آنان نجات دادن یک کارتن خواب نیست؛ بلکه هدف آنان این است که کارتن خواب و یا معتادی وجود نداشته باشد و این موضوعی است که باید در ذهن و اندیشه مسئولان تصمیم گیر و سیاست گذار متبلور شود.
دانشور با بیان اینکه مهمترین راه پیشگیری معضلات اجتماعی نظیر اعتیاد و پدیده ی کارتن خوابی، مطرح کردن آن است؛ افزود: متاسفانه در بسیاری از نهاد های سیاست گذار و تصمیم گیر، افراد فعال و درگیر در حوزه معضلات اجتماعی حضور ندارند؛ از اینرو بسیاری از این معضلات در این نهاد ها طرح نمی شود و طبیعی است وقتی موضوعی طرح نمی شود، قابل برنامه ریزی هم نخواهد بود و این همان مشکلی است که امروز ما با آن دست به گریبان هستیم.
وی ادامه داد: تشکل های مردمی یا همان ان جی اوها، سازمان هایی هستند که در بطن جامعه با معظلات اجتماعی نظیر اعتیاد، کارتن خوابی، کودکان بد سرپرست ، کودکان کار و ...در گیر هستند؛ در چنین شرایطی اما نباید نمایندگانی از این سازمان ها در بخش های تصمیم ساز کشور نظیر مجلس و شورای اسلامی شهر دارای پست باشند تا بتوانند درد جامعه را مطرح کنند، و به دنبال اجرایی شدن سیاست های اتخاذ شده باشند.
رییس کمیته اجتماعی تصریح کرد: افراد معتاد یا کارتن خواب که در بسیاری موارد طرد شدگان اجتماعی هستند در صورتیکه معضلات و مسایل آنان به درستی درک و فهم شود کسانی هستند که خواهان هویت بخشی به خود بوده و دارای استعداد می باشند، که اگر بستر برای آنان فراهم شود، آثاری خلق می کنند که تعجب همگان را بر می انگیزند، همانگونه که ما امروز از دیدن اینهمه خلاقیت و نوآوری متعجب شدیم.
دانشور در پایان خاطر نشان کرد: فعالیت این موسسه ها و آسیب سراها کور سوی امیدی است که برخی از این افراد به دل جامعه بازگردند. بسیاری از خانواده ها به دلیل عدم آگاهی نسبت به معضلات اجتماعی و نداشتن آموزش، خود عاملی در جهت سقوط عزیزان خود به دل معضلات می شوند، حال آنکه این موسسه ها می توانند این آگاهی و آموزش را در اختیار خانواده ها قرار دهند تا آنان چگونگی برخورد با یک معتاد را فرا بگیرند. از اینرو حمایت از این موسسه ها و آسیب سرا ها  نیز امری اجتناب نا پذیر و در راستای عمل به مسئولیت اجتماعی خواهد بود.     
 

آخرین اخبار

1391-1396 کلیه حقوق برای وب سایت فاطمه دانشور محفوظ است.

Template Design:Dima Group